Jet-Sol Liga: Meglepetés a Népligetben, kiütéses MTK-siker Újpesten

Két mérkőzésre került sor vasárnap délután, illetve este a női élvonalbeli bajnokságban.

Bármekkora fölényben játszott is a Fradi, az Astra vihette haza a három pontot. - fotó: Jakab Tamás

Bármekkora fölényben játszott is a Fradi, az Astra vihette haza a három pontot. – fotó: Jakab Tamás

Ferencváros – Astra

Jelena Cankovic nélkül volt kénytelen kiállni a Ferencváros az Astra ellenében hazai pályán, igaz, Dombó Jánosnak is okoztak gondot a hiányzók, de a csepeliek trénere remekül összerakta erre a találkozóra a védelmét. A Ferencváros végig nagy fölényben futballozott, de helyzeteket elvétve tudott kialakítani, az Astra remekül zárta le a területeket. A zöldek mindössze két nagyobb lehetőséget dolgozott ki, de Zágor Bernadett mindkétszer elpuskázta. Előbb éles szögből leadott lövését Kovács védte, majd a hajrában Mosdóczi passzával fordult be, de lövése erejét vesztette. Németh Júliának a Fradi-fölény ellenére több dolga is akadt az első félidőben, főként azért, mert a csepeli szabad-, és szögletrúgások mindig veszélyt hordoztak magukban. Szabó Boglárka például csak azért nem talált be, mert a zöld-fehérek kapusa bravúrral tolta fölé a csapódó labdát, a sarokrúgás után az ide-oda pattogó labdát Zágor takarította el, de csak Sukovicig jutott, akinek lövését fogta a hazaiak portása. Az első félidőben nagy nyomás alá helyezte az Astrát Dörnyei Balázs együttese, viszont ami a második félidőt jellemezte, arra csak az „invázió” szó lehet a legtalálóbb. Ám ebből is talált kitörési lehetőséget a fáradó vendégegyüttes. Olyannyira beszorult az Astra, hogy jobbára amerre álltak arra rúgták a labdát, mígnem egy kósza ellentámadás utáni szabadrúgásból megszületett a vezetést és egyben győzelmet jelentő gól. Előtte azonban a játékvezető játszott az idegekkel. Pár perccel a második félidő kezdete után Telek-Sümegi Éva fejelte-kezelte ki a gólvonalról a labdát, a spori továbbengedte az akciót. Majd egyre nyomasztóbbá vált a ferencvárosi fölény, de a rózsaszín-feketék védelme továbbra is szervezetten állt a lábán. Hiába kísérletezett Mosdóczi Evelin, Szabó Viktória, Manja Benak és Zágor is, egyszerűen nem jutott át a labda a kapuig, ha mégis, akkor Kovács Klaudia fogta magabiztosan. Hogy aztán húsz perccel a vége előtt nagy esélyt kapjon a Fradi. Szabó Viktória és Kakuszi Adrienn küzdött, utóbbi lebirkózta a zöldek 18-asát, mire a játékvezető 11-est ítélt, és kiállította az Astra hátvédjét. Igen ám, de a büntetőt be is kell rúgni, nos, Mosdóczi Evelin a jobb sarok felé lőtte, de a kapufáról Kovács kezébe pattant a játékszer, ezzel még inkább megfogta Dörnyei tanítványait az Astra. Amely nyolc perccel később Godvár szabadrúgása után Telek-Sümegi góljával meg is nyerte a meccset. A hajrában hiába tett meg mindent a hazai alakulat, nem sikerült bevenni a vendégkaput. Ezzel a sikerrel nyílttá vált a második helyért folytatott csata, hiszen a csepeliek négy pontra megközelítették a Ferencvárost. A találkozó után Dombó János az akarat és az alázat diadalát emelte ki, mint mondta a lányok előtt le a kalappal, hogy kibírták a Fradi embertelen nyomását. Ugyanakkor kíváncsi lesz a tizenegyes körülményeire. Hozzátette, még bármi lehet a hátralévő időszakban, mert mindenki veszíthet pontokat, mint ahogy nyerhet is. Dörnyei Balázs ezúttal joggal volt elégedetlen. Játékosai nem a kellő fordulatszámon pörögtek, illetve a helyzetkihasználás rossz oldaláról beszélt, hozzátéve, hogy élni kellett volna az ajándékba kapott – de jogos – tizenegyessel. „Nem dolgoztunk meg érte.” – fogalmazott. Mindemellett kiemelte, hogy az edző felelőssége is az eredmény, és a mutatott játék, mert valószínűleg nem készítette fel jól a társaságot. Jelena Cankovicról érdeklődésünkre elmondta Dörnyei Balázs, hogy tíz-tizenkét hetet jósolnak az orvosok, a bokaszalagja 3 cm hosszan szakadt Cankovic-nak, így legkorábban a rájátszás közepén-végén térhet vissza a szerb lány. Érzékeny a kiesése, mert nincs más olyan irányítói vénával rendelkező futballista jelenleg, mint ő. A Dorog ellen több ízben próbálták harcképtelenné, és sikerült is. A Fardi edzője azt is megemlítette, hogy még csak szabálytalanságot sem jelzett ott a játékvezető. Abban azonban mindkét szakember egyetértett, hogy ebben rejlik a futball szépsége, hogy nem mindig a domináló csapat nyer, illetve a nagycsapatok is szenvednek vereséget olykor.

Ferencváros – Astra 0-1 (0-0)
Népliget, 100 néző, vezette: Dancs Boldizsár (Rábel Alfréd, Dósa-Rácz Kitti)
Ferencváros: Németh J. – Madarassy (Viczai, 69.), Zlidnis, Benak, Nagypál F. – Horváth Zs., Horváth B. – Mosdóczi E., Szabó V., Krascsenics P. (Szabó D., a szünetben) – Zágor (Bognár E., 65.)
Astra: Kovács K. – Megyes Á., Kakuszi, Vidács K., Telek-Sümegi, Molnár J. – Dikanová – Sukovic (Pavlik J., 69.), Szabó B., Godvár (Hatala B., 90+3.) – Gyöngyösi A. (Németh A., 83.)
g.: Telek-Sümegi (78.)
s.: Krascsenics P. (31.) ill.: Vidács (54.), Godvár (61.)
kiállítva: Kakuszi A. (71.)

Újpest – MTK

Bár ötször örülhetett az MTK, panasz nem lehet az Újpestre sem. - fotó: Facebook.com/MTKCsajok

Bár ötször örülhetett az MTK, panasz nem lehet az Újpestre sem. – fotó: Facebook.com/MTKCsajok

Folytatja menetelését a címvédő. Az MTK ezúttal az Újpest otthonában vendégszerepelt, és aratott magabiztos sikert, igaz a lila-fehérek megnehezítették Medgyes Péter együttesének dolgát. Persze nem lehet állítani, hogy oly nehéz dolga lett volna a kék-fehéreknek, hiszen a szünetre tulajdonképpen eldöntötték a három pont sorsát, ám így is érdemes kiemelni néhány momentumot. Többek között Nagy Lilla teljesítményét. A gyors szélső többször okozott gondot a balszélen, mint amennyit nem. Rendre lendületesen, és jól futott el, beadásai közül azonban nem mindegyik talált társat. Viszont dicsérni kell a lilákat, akik jó ütemben állították több ízben is lesre a gyors vendégeket, így hiúsítva meg a nagyobb arányú vereséget. Az első játékrészben ugyanakkor a kapu elé is odaértek Oroszi Sándor tanítványai, de Varga Lucának nem volt védenivalója. Közel húsz percet kellett várni az első találatra, mikor is Pádártól kapott jó labdát Méry Rita, és helyezett a rövid alsóba. Két percre rá Nagy Lilla lépett ki a leshatárról, Bíró mellett megszerezte a másodikat. Két újpesti lehetőséget illeik kiemelni ebből a játékrészből: előbb elpasszolt labdát lőtt rá Olasz Laura, de Varga a helyén volt, majd Várkonyi szabadrúgása kerülte el kevéssel a vendégkaput. Félóra elteltével megérkezett a harmadik is a friss szerzemény Herczeg Andreától. A romániai támadó középpályás elegáns mozdulattal emelte át Bírót. Pádár Anita is megcsillogtatta, miért is az egyik legjobb magyar játékos, futtából sarokkal tette maga elé a labdát, más kérdés, hogy Kaján passza már lesen találta. A hajrára pedig egy súlyos sérülés maradt: Olasz Laura maradt a gyepen, és nagyon úgy tűnt, hogy térdsérülést szenvedett a lilák védője. A lefújás előtt Várkonyi a lécet is megkínálta egy életerős lökettel, nem sikerült tehát szépíteni. Fordulás után folytatta offenzív futballját a bajnoki cím védője, de az újpestiek sem bekkeltek, hanem igyekeztek eljutni Varga luca kapujáig, amely hellyel-közzel sikerült is. A második félidőt Pádár kapufája vezette fel, majd ugyanő lőtt nem sokkal mellé. Érdekes volt megfigyelni, hogy már az első játékrészben is több rossz lövése volt a népszerű Pancsának, mint amit megszokhattunk tőle. Aztán a hajráig igazán élvezetes, lüktető futballt láthattunk, ami köszönhető a jól, és helyenként veszélyesen futballozó lila-fehéreknek. Viszont nem számoltak Kaján Zsanettel, aki kétszer is villant az utolsó tíz percben: Előbb egyéni alakítás után szerezte meg csapata negyedik gólját, majd Nagy Alexandra beadása után lőtte át Bírót. Ezzel kiütve a jól küzdő Újpestet. Ezúttal sem maradtunk bírói hiba nélkül, igaz ez nem osztott, nem szorzott, mindazonáltal érdekes volt, hogy Pádár áthámozta magát az újpestieken, akik még buktani sem tudták, majd kilőtt a bal alsót, de a játékvezető visszafújta az egyébként előnyszabályos szituációt. A találkozó után mindkét edző dicsérte sajátjait. Van is miért, a hazaiak végig agilisan futballozva, és nem betolva a buszt kapujuk elé, játszottak. Oroszi Sándor elmondta, legyen akár az MTK, akár más – magyar szinten – nagy csapat az ellenfelük, mindenki ellen támadófocit játszanak, és kiemelte, a most kapott öt gól ellenére, nincs miért szégyenkezzenek tanítványai. Medgyes Péter a játék élvezetét emelte ki. Elmondta, jó volt látni, hogy futballistái végre élvezték a futballt, ugyanakkor még sok van hátra a szezonból, így aztán keményen készülnek, hogy ismét bajnokok legyenek, mert hiába végeznek a rájátszás élén, ha a bajnoki döntőt elbukják. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy ezúttal is több alapembere nélkül lépet pályára a címvédő: Szőcs Réka, Gál Tímea, Papp Dóra, Csányi Diána sem volt nevezve a keretbe.

Újpest – MTK 0-5 (0-3)
Bánka Sportközpont, 60 néző, vezette: Czigány Máté (Nyerges Zsolt, Bartkó Eszter)
Újpest: Bíró B. – Olasz L. (Szennai A., a szünetben), Nagy Sz., Vígh R., Kiss K. – Kiss F., Várkonyi O., Ács N., Nagy B. (Ferencz N., 77.) – Dohány R., Mátyás
MTK: Varga L. – Nagy A., Tell, Demeter, Szabó Zs. (Diószegi F., a szünetben) – Nagy L. (Palkovics N., a szünetben), Hummel-Smuczer, Herczeg A., Pádár, Kaján – Pádár
g.: Méry (18.), Nagy L. (19.), Herczeg (30.), Kaján (78., 81.)
s.: Nagy Sz. (14.), Nagy B. (27.) ill.: Hummel-Smuczer (88.)

A forduló szombati eredményei:
Femina – Szeged 1-1
Dorog – Viktória 1-0

A bajnokság állása:
1. MTK 39 p. (48-3), 2. Ferencváros 30 p. (50-12), 3. Astra 26 p. (27-12), 4. Dorog 21 p. (29-28), 5. Femina 14 p. (14-24), 6. Viktória 13 p. (25-30), 7. Újpest 5 p. (12-39), 8. Szeged 2 p. (4-61)

21 gólos: Pádár Anita (MTK)
14 gólos: Mosdóczi Evelin (Ferencváros)
12 gólos: Telek-Sümegi Éva (Astra)
10 gólos: Ujvári Izabella (Dorogi Diófa)
9 gólos: Nagy Lilla (MTK)
8 gólos: Zágor Bernadett (Ferencváros), Szakonyi Emese (Viktória)
6 gólos: Kaján Zsanett (MTK)