Magyar-görög: Félig teli pohár – elégedetlen hellének

A görög sajtó elégedetlenségének adott hangot, hogy nem sikerült legyőzni a magyar válogatottat, amely szerintük nem mutatott semmit, míg a magyar vélemények a döntetlen értékét emelik ki.

fotó: nso.hu/Korponai Tamás

A görög kapitány véleményét, illetve Dzsduzsák Balázs értékelését korábban közöltük, most jöjjön a magyar kapitány részletes beszámolója. „Az első félidő rendben volt, az első tíz percben voltunk kicsit visszafogottak, talán a teher miatt. Volt két nagy helyzetünk, ha egyet belövünk, másképp alakul a folytatás. A második félidőt rosszul kezdtük, akkor láthattuk azt is, hogy jó csapat a görög, jó játékosokkal, de igazi helyzetük így sem volt, Király Gabinak egyszer kellett védenie igazán. A csapat nagyot dolgozott, nullára hoztuk le megint a meccset, ez nem jellemző a magyar válogatottra, de emellett 4-5 lehetőségünk is volt, amiből a győzelmet is be lehetett volna húzni. Egy pont jött össze, majd kiderül, hogy végelszámolásnál mennyit ér, szerintem igenis van értéke.” – mondta sajtótájékoztatóján Dárdai Pál, aki kérdésekre is válaszolt. „Visszakérdezek: hány 100%-os helyzete volt az ellenfélnek? A görögöknek talán egy igazi lehetősége volt, de akkor is a csatáruk már elfáradt, összetört, mire odaért a kapu elé. Én úgy számoltam, hogy nekünk volt 3-4, de akár 5 olyan lehetőségünk is, amivel eldönthettük volna a mérkőzést. Egy olyan ellenfélről beszélünk, amelyik nyert már Eb-t, amelyik sorozatban jár világversenyeken. Mi jó úton járunk, de meg kell tanulni ezen a szinten jó döntést hozni a támadásoknál is.” – reagált Sergio Markarián véleményére, miszerint két pontot Budapesten hagytak. A védekező felfogásról elmondta, nem érezte úgy, hogy túlságosan beálltunk volna. „Ha előrefelé védekezünk és feltolom a csapatot, akkor megnéztem volna, mi lett volna a vége? Ennyiszer nem szokta a magyar válogatott nullára hozni a meccseket, mint mostanában. Lehet, ha feljebb védekezünk, akkor kapunk gyorsan kettőt, de több helyzetünk akkor se lett volna. Mi közel 30 méterre védekezünk a kaputól, nekünk ez az ideális, aki nem érti, ez miért van, picit olvasson utána ezeknek szakmailag…” Majd a cserékről, Szalai Ádámról, és a folytatásról is beszélt Dárdai Pál. „Dzsudzsákban és Gerában is benne volt a gól lehetősége, ahogy Stiebernél is bíztam abban, hogy egy “befelé cselezés” után elenged egy bombát, ami mostanában jellemző rá, az edzéseken is nyomott pár ilyet. Én nem éreztem annyira melegnek azért a második félidő elejét. 15-20 percre valóban picit rosszul jöttünk ki, talán a teher miatt, de azért is alakult így, mert emberelőnyös taktikát választottak a széleken ebben a periódusban a görögök. Emiatt ott mindig többen voltak, de középen meg alig volt emberük általában, három védőnk jutott egy érkezőre, ezt azért nem nevezném melegnek. Megint visszakérdezek: kellett Király Gabinak akár egy bravúrt is bemutatni a meccs során egy görög válogatott ellen? Mert szerintem nem. Ádám az első félidőben jó volt, a másodikban úgy éreztem, fáradt. Nem véletlenül, mert nagy testet mozgat, két ember van a hátán, a helyére beállt Nikolicsnak már kifárasztott védőkkel volt dolga. A pontrúgásoknál azért számítok rá a folytatásban is, majd fontos meccseken belövi, mint ahogy belőtte a Feröer ellen is. Azért a meccsért is szégyellnünk kell a mai napig magunkat, pedig egyáltalán nem gyenge csapatról beszélünk. Bárkit kiemelhetnék a védelemből, mert hatalmasat játszottak. A cserék szálltak be különösen jól, ők lendítettek. Pintér sérüléssel bajlódott, még annak is kockázata volt, nehogy a meccsen rásérüljön. Nikolicsnak ma is megvolt a 100-as helyzete, csakúgy, mint Romániában, de sajnos most se ment be, de majd amikor nagyon fontos lesz, berúgja… Sokat készültünk a meccsre, talán a pontrúgásokban lehetett volna több, mert ezen a szinten sok szögletünk volt. Majd ki fogom elemezni az adatokat, mert szerintem azok minket igazolnak. Szerintem sokat futottak a fiúk, a kapu előtt is voltunk eleget, és a labdabirtoklásban is megvolt az a 40%, amit én kérek. Picit úgy érzem, hogy ahogyan a feröeri 1-0-ért, úgy a görögök elleni 0-0-ért is magyarázkodni kell, de én ezért nem fogok magyarázkodni. A sorozat felénél járunk, ott vagyunk a harmadik helyen, ami a célkitűzés volt, ráadásul 4 ponttal vagyunk a finnek előtt. Ezért lesz majd fontos az ellenük lejátszott meccs, mert ha ott hozunk három pontot, akkor tovább nyílnak még a rések.”

A játékosok értékelései:
Tőzsér Dániel: „Félig tele van a pohár. Nem értékeljük negatívan ezt a meccset. Nagyon erős görög csapattal találkoztunk, az egyértelmű, hogy ők nem a csoport utolsó helyére valók. Tudni kell, hogy egy évvel ezelőtt a csoportból is továbbjutottak a vébén, de ez a mérkőzés nyilván más volt. A második félidő elején voltak veszélyes helyzeteik – tipikus egygólos meccs lehetett volna, ha az egyik fél betalál. Örülünk a pontszerzésnek, mert szerintem a görögök így elszálltak. A finnek ellen újabb »sorsdöntő« mérkőzés következik, amit nagyon várunk. Sok esetben nekünk jobban fekszik az idegenbeli játék. Nyilván nem a szurkolók miatt, akik előtt kalapot kell emelni, hanem azért, mert tipikus kontracsapat vagyunk. Győzelemre játszottunk ma is, de ez nem jött össze egy erős csapattal szemben. Sajnáljuk a kihagyott helyzeteket, ilyen a futball. A finnek ellen bement a hajrában, most nem. A románok győzelmére számítani lehetett, és én az északírek sikerére is számítottam. ”

Király Gábor: „Nagyon fegyelmezett volt a védekezésünk, a srácok előtt le a kalappal. Támadásban kellett volna többet nyújtanunk, de az új kapitánnyal érkező görögök ellen nagyon nehéz volt, és nem kaptunk gólt. A harmadik hely a cél, és én ezt értékes pontnak tartom a sebzett görög csapat ellen. Én mindennap úgy edzek, hogy akkor is kiadom magamból a maximumot, ha nem játszok, a játékomról pedig már az edzők dolga dönteni. A Fulhamnél egy fiatal kapust kell felépíteni, úgy tudom, ő sem kapott gólt most az U21-es meccsen, úgy tűnik tehát, hogy ez a stratégia működik”

Gera Zoltán: „Nehéz mérkőzés volt, sokat kellett dolgozni, a küzdelem domborodott ki. Az én játékom is lehetett volna jobb, volt egy lehetőségem, amit nem sikerült értékesítenem. Örülök, hogy nem kaptunk ki, sőt a végén akár nyerhettünk is volna. Fontos, hogy a görögökkel szembeni különbség megmaradt. Összességében reális a döntetlen.”

Nikolics Nemanja: „Örültem, hogy ezen a fontos mérkőzésen pályára tudtam lépni. Jó lett volna nyerni, de a célunk a pontszerzés volt. Szerintem a görög a legerősebb csapat a csoportban, jobb, mint a román. Sok beadásuk volt a görögöknek, sok akciót fejeztek be, de nekünk, nekem volt ziccerünk. Egy pontot szereztünk, ennek is örülnünk kell. Egyszerű volt a játékuk, de hatékony, míg mi kontrajátékból és átlövésekből veszélyeztettünk. Pozitív, hogy ma sem kaptunk gólt, úgy gondolom, inkább nyertünk egy pontot. A hosszú kapufánál voltam, és amikor Kádár Tomi lefejelte a labdát, nem a kaput néztem, hanem a labdát, átvenni sikerült is, de a labda feljebb pattant, mint számítottam, ezért nem tudtam rádőlni. Kár azért a lehetőségért.”

Dzsudzsák Balázs: „Ha a meccs összképét nézzük, mármint azt, hogy kinek volt több helyzete, vagy ki volt veszélyesebb a kapura, akkor minden elfogultság nélkül azt mondom, hogy szerintem rászolgáltunk a három pontra. Vagy úgy is mondhatom, hogy megérdemeltük volna a győzelmet. Mindkét félidőben volt olyan lehetőségünk, hogyha az utolsó passz sikerül, akkor majdnem a félpályáról indulhattunk volna a kapusra. Sajnos, hiba csúszott a passzba. A végén Nikolicsnak volt egy nagyon nagy helyzete, Pintérnek egy nagyon jó lövése. Ellenben a görögök nagy helyzetet vagy olyat, aminél izgulnunk kellett volna, nem tudtak kialakítani. Ezúttal is nagyon jól vizsgáztunk védekezésből. Attól függetlenül, hogy hol állnak a tabellán, a görög topcsapat, jó játékosokból áll. Azt Dárdai Pál is többször hangsúlyozta a mérkőzés előtt, hogy ilyen szintű rivális ellen két-három lehetőséged van csak a kilencven perc alatt, abból legalább az egyiket ki kell használni. Sajnos, ez most nekünk nem sikerült. Egy pontot szereztünk, viszont a görögöket kiütöttük a versenyből. Mert így is fel lehet fogni, hogy Magyarország végre kiejtett egy riválist, illetve minimálisra csökkentette az ő továbbjutási esélyeit. Megyünk tovább, a harmadik helyen állunk, az egy pont ezúttal a minimum volt számunkra. A többi ajándék lett volna. Továbbra is versenyben maradtunk a továbbjutásért, újra nehéz mérkőzés vár ránk, júniusban a finnek ellen, ahol bravúr kell. Itthon már legyőztük őket, idegenben sem lesz egyszerű, sőt, biztos nehezebb lesz. Bízom benne, hogy egyre jobban nézünk ki csapatként. Ismét nem kaptunk gólt, lehet találni olyan dolgokat, amelyek abszolút pozitívak. Persze azért pici csalódottság is van bennünk, hiszen pontosabb játékkal több lehetett volna számunkra ebben a meccsben a nulla nullánál. Van mit tanulnunk, de a meccs összképét nézve azt tudom mondani, hogy jó ellenféllel szemben abszolút pariban voltunk, és még domináltunk is. Bármikor aláírnám a pótselejtezős helyünket a végén. Továbbra is felfokozott hangulat van a válogatott körül, ami Dárdai Pál és a csapat közös munkájának az eredménye. Telt házas meccseink vannak, ettől függetlenül tudjuk, hogy hol a helyünk. Az első meccsünket itthon elrontottuk az északírek ellen, de ők azóta is magabiztosan teljesítenek. A harmadik hely volt a minimális célkitűzésünk, ez Dárdai Pállal sincs másként. Ő sem áltat bennünket, hogy az első helyen kell végeznünk. Erre a meccsre is az volt a cél, hogy minimum egy pontot szerezzünk, a többit pedig meglátjuk. Elégedett lennék a pótselejtezős hellyel, a magyar válogatott esetében az is előrelépés lenne.”

A görög sajtó viszont vészharangot kongat, lévén nem biztos, hogy a budapesti döntetlen jó eredmény a folytatásra nézve.

novasports.gr: „Eredménytelen erőfeszítés” címmel jelent meg elemzés. A portál kiemeli, hogy válogatottjuk szívvel-lélekkel küzdött Budapesten, ám rossz jel, hogy továbbra sem tudja begyűjteni a három pontot. Mindemellett rengeteg hiba csúszik a játékba is. A szerző megjegyzi, ezzel az iksszel a magyar válogatott járt jól, mert így lett a harmadik hely fő várományosa.

sport24.gr: „A gól nem akar jönni…” érdekes módon sokkal több görög lehetőséget látott a szakíró, amellyel közelebb járt a gólszerzéshez Markarián válogatottja. Kiemelik a játékvezetők teljesítményét, megjegyezve, hogy Nikolics lesen állt a 88. percben, amikor fölé vágta a ziccerét.

greekreporter.com: „Csak az időt vesztegették.” Nem éppen optimistán értékelték a görög teljesítményt az angol nyelvű portálnál. Szerintük ezzel a játékkal nincs esélye a továbbjutásra a görögöknek. „Aggódhatnak, ha a félős, ötlettelen magyarokat sem tudták két vállra fektetni.”

sportday.gr: „Egy ajtó kinyílt…” Nem tartják lehetetlen küldetésnek a továbbjutást az internetes oldal írói. „A gól nem jött, ahogy a megmentő három pont sem. Továbbra is a csoport utolsó helyén a csapat, és bár borzalmasan nehéz lesz, ez nem a »Mission Impossible«!”

Egyik legnagyobb riválisunknál kifejezetten örülnek a döntetlennek. A Gazeta Sporturilor szerint leginkább Románia járt jól a budapesti 0-0-val. „Döntetlen a javunkra” című tudósításában a sportlap kiemeli, ugyan nem szenvedett vereséget Dárdai Pál válogatottja, de immár ötpontos hátrányban követi a románokat. A Pro Sport a csoport kettészakadásáról írt, miután az északírek és a románok is nyertek, így aztán 4, illetve 5 pontos hátrányba hozták a magyar válogatottat. „A magyar-görög döntetlen miatt a helléneknek már csak elméleti esélyeik vannak a továbbjutásra. Az eredmény nagymértékben segíti Romániát is, mert az ötpontos előny azt jelenti, hogy Románia a közvetlen kijutást jelentő első vagy második helyen marad még akkor is, ha a továbbiakban esetleg botlik.” – fogalmazott a Pro Sport.