U20-as vb: A csoportkör összegzése

Tegnap véget ért a dél-koreai rendezésű U20-as labdarúgó-világbajnokság csoportköre, ennek apropóján pedig a keddi nyolcaddöntők előtt górcső alá vettük, mi is történt a kieséses szakasz előszobájában.

IMG_20170529_011626

A 24 induló válogatott közül 16 közelebb került a végső győztesnek járó trófeához (forrás: twitter.com/FIFAcom)

A-csoport
A házigazda Dél-Koreát is felvonultató kvartett egy bombameglepetéssel mindenképp szolgált az utolsó, 3. csoportmeccs után. Ez pedig nem más volt, mint hogy a korosztály legtöbb vb-jét megnyerő Argentína nem jutott be a 24-es mezőnyből a legjobb 16 közé! Az argentinok ráadásul harmadikok lettek, de még ezen rangsorban sem tudtak a legjobbak között végezni, hiába ütötték ki az utolsó körben Guineát! A csoport élén Anglia végzett, a második pedig a rendező lett. Negyedikként Guinea végzett, amely egy becsületponttal zárta ezt a vébét.

B-csoport
A ‘B’ jelű négyes is tartogatott egy meglepetést, de ezt majd lentebb! Az élen Venezuela zárt – a dél-amerikai korosztályos válogatott makulátlan teljesítménnyel, 3 győzelemmel, 10 lőtt, és kapott gól nélkül zárta a csoportkört! A második helyet Mexikó szerezte meg, amely 5 ponttal elmaradt az elsőtől. A mexikóiakkal azonos pontszámot szerzett, de csak harmadik lett Németország, és ez a meglepetés. A németek eggyel több gólt kaptak, de ugyanannyit lőttek, mint Mexikó, a szerencséjük pedig az, hogy befértek a nyolcaddöntőbe, hiszen a legjobb harmadik helyezettek rangsorában tudhatják magukat. Az alvégen Vanuatu zárt, amely Venezuela szinte tökéletes ellenpéldája – az óceániai válogatott nem szerzett pontot, viszont 4 gólt igen, cserébe kapott 13-at. Érdekesség, hogy az újonc Vanuatu az első meccsen Mexikó, az utolsón pedig Németország ellen 2-0-s vesztésre állt a szünetben, és mindkétszer 3-2-re kapott ki, szóval hajszálnyin múlott, hogy akár az óceániai válogatott mondjuk a harmadik helyen végezzen.

C-csoport
A meglepetés ebben a negyedben sem maradt el. Nem is kicsire sikeredett, ugyanis a csoportgyőztes Zambia lett, amely kezdésként Portugáliát győzte le, majd Irán ellen fordított kétgólos hátrányból. A második ugyan Portugália lett, de csak az utolsó fordulóban harcolta ki továbbjutását a válogatott. A portugálok mögött Costa Rica azonos pontszámmal (4) végzett, de első lett a harmadik helyezettek rangsorában, így szintén továbblépett. Irán számára már nem volt öröm a csoportkör végén, hiszen az ázsiai válogatott utolsó helyen fejezte be a kvartettet, de csupán egy ponttal lemaradva Costa Rica, és Portugália nemzeti csapataitól, szóval eléggé kiélezettre sikeredett a C-csoport.

D-csoport
Uruguay számára sikerült ebben a csoportban az élen befejezni a vb első szakaszát, viszont a dél-amerikai válogatott mögött kiélezettebb volt a küzdelemmel. A második helyen végző olaszok, valamint az őket követő japánok felemás teljesítménnyel, úgymond vegyes eredményekkel harcolták ki a továbbjutást izgalmas körülmények között, míg az egyetlen pontot szerző Dél-Afrika hiába játszott olykor jól, a nyolcaddöntőbe nem juthatott be.

E-csoport
Ebben a kvartettben – akárcsak a ‘B’ jelűben – a csoportelső gólt sem kapva lett a legjobb, itt a franciák jutottak be elsőként a nyolcaddöntőbe, méghozzá száz százalékos teljesítménnyel. Franciaország mögött Új-Zéland végzett, ehhez pedig Honduras legyőzésére volt nagy szükség az óceániaiak második mérkőzésén. A hondurasiak pedig hiába lettek harmadikok, ők már nem fértek be a legjobb 16 mezőnyébe. Vietnám lett a negyedik – az újonc ázsiai korosztályos válogatott gólt ugyan nem lőtt, de egy pontot bezsebelt, még az első körben Új-Zéland ellen, és akkor még esélyük is volt a győzelemre. Nyilván ha ez összejött volna a vietnámiaknak, akkor nem így festene a csoport végeredménye.

Az F-csoport
A végletekig kiélezett csoport volt ez is, izgalmasan alakult eddig a vb tehát. USA csoportelső lett, viszont a jenkik csak egy ponttal előzték meg Szenegált és Szaúd-Arábiát. Sorrendben ők követték az amerikaiakat 4-4 ponttal, és be is jutottak a nyolcaddöntőbe. Ebben a négyesben az erősen kezdő Ecuador húzta a legrövidebbet, és végül 2 ponttal lett utolsó.