Ezen a napon Shearer gólkirály lett, azonban az öröme nem lehetett felhőtlen.

Ezen a napon Shaerer gólkirály lett, azonban az öröme nem lehetett felhőtlen.

facts-about-alan-shearer

1996-ban már 10. alkalommal rendeztek meg kontinensviadalt. Június 8 és 30 között került rá sor, Angliában. Alan Shearer vezetésével a szigetországiak továbbjutottak a csoportjukból. A legjobb teljesítményt Hollandia ellen nyújtották. Könnyedén ütötték ki őket 4:1-re. Az egyenes kieséses szakaszban Spanyolország várt rájuk. A mérkőzés a meg nem adott büntetőkről és gólokról szólt, végül túlórában sikerült továbbjutniuk a házigazdáknak büntetőrúgásokkal. 4:2 arányban győzedelmeskedtek. Az első elődöntőben szintén szétlövésre került sor, és Csehország 6:5 arányban bizonyult jobbnak Franciaországgal szemben. A másik elődöntőben a két ősi rivális Németország és Anglia feszült egymásnak. Ez volt az 1990-es vb mérkőzésének a megismétlése. Shearer már 3 perc után előnyhöz juttatta az angolokat, de Kuntz 15 perccel később egyenlíteni tudott. Gascoigne remek labdát kapott a hosszabbításban Shearer-től, de elpuskázta a lehetőséget az arany gól megszerzésére. Később Kuntz találatát is érvénytelenítették szabálytalanság miatt. Itt is büntetőpárbajra került sor, az első 5 simán bement, de Southgate lövését védeni tudta a kapus. Andreas Möller pedig meglőtte hazájának a továbbjutást érő találatot. A finálé Csehország és Németország között zajlott le. A csehek remélték, hogy meg tudják ismételni az 1976-os teljesítményüket, amikor Csehszlovákia le tudta győzni Nyugat-Németországot. 1996 azonban nem hozott szerencsét a cseheknek. Berger és Bierhoff gólváltásának köszönhetően a rendes játékidő döntetlennel zárult, és a hosszabbításban szintén Bierhoff volt eredményes, a cseh kapus hibázott, a labda pedig a hálóban kötött ki. Arany góllal lett így Németország Európa-bajnok. Az egyesítés után első alkalommal nyertek kontinenstornát. A torna gólkirálya Alan Shearer lett, a maga 5 találatával.

world_cup_2002

A 2002-es világbajnokság volt a futballtörténelem 17. világeseménye, amin Japán és Dél-Korea osztozott meg.  A későbbi tornagyőztes, Brazília megnyerte a kvartettjét, mögött Törökország kvalifikálta magát az egyenes kieséses szakaszba. Az egyik rendező, Dél-Korea is csoportelső lett. Összesen hét egységet gyűjtöttek. A második helyen pedig az USA ment tovább. Japán is követte a koreai példát, és 2 ponttal megelőzve a második Belgiumot a kvartett élén zárt. Az egyenes kieséses szakaszban Japán búcsúzni kényszerült Törökországgal szemben. Ümit gólja bizonyult döntőnek. Dél-Korea jól megizzasztotta az olaszokat. Vieri a 18. percben betalált, de a lefújás előtt, a 88. percben Ki-Hyeon egyenlített, és kiharcolta a hosszabbítást, ahol Jung-Hwan a 117. percben tovább lőtte hazáját. A negyeddöntőben Dél-Korea büntetőpárbajig jutott a spanyolokkal szemben, amit meg is nyertek, így egyenes út vetett az elődöntőbe. Az elődöntőben már elfogyott a koreai lendület, és Ballack góljának köszönhetően búcsúzni kényszerültek. Végül a bronzmeccsen a törökökkel szemben maradtak alul. A döntőt Németország és Brazília vívta meg. Ronaldo kétszer, a 67. és a 79. percben villant. Ezzel a két góllal lettek világbajnokok a brazilok.

kép: factsofuniverse