Gold Cup: A torna összegzése

Ma ért véget a 14. Gold Cup, más néven az Arany-kupa, amely a CONCACAF-zóna (az észak-, és közép-amerikai, valamint karibi térség) kontinens szintű válogatott tornája. Az említett térség legrangosabb viadalát 2013 után nyerte meg újra USA, immár hatodik alkalommal. Ezúttal visszatekintünk, mi történt röviden a Egyesült Államokban megrendezett eseményen.

nike-ordem-2017-gold-cup-ball-2Ezt a labdát rúgták a játékosok a tornán, mely természetesen speciálisan az idei Gold Cup-ra készült (forrás: footyheadlines.com)

A csoportkör

A-csoport

Az ‘A’ jelű kvartettben Kanada és Costa Rica volt előzetesen is a favorit a még Honduras és Martinique alkotta csoportban. Végezetül a fentebb említett papírformát érvényesítve a kanadai és a Costa Rica-i nemzeti csapat is továbbment simán, mindkét válogatott veretlenül – előbbi második, utóbbi első lett a négyesben. Az újonc Francia Guayana lett az utolsó, míg Honduras a két legjobb csoportharmadik közül az első lett, és bejutott szintén a kiesés szakaszba.

Az A-csoport eredményei

1. forduló
Francia Guayana – Kanada • 2-4 (0-2)
Honduras – Costa Rica • 0-1 (0-1)

2. forduló
Costa Rica – Kanada • 1-1 (1-1)
Honduras – Francia Guayana • 3-0, azért mert a Francia Guyana-i válogatott jogosulatlanul szerepeltette egyik labdarúgóját

3. forduló
Costa Rica – Francia Guayana • 3-0 (1-0)
Kanada – Honduras • 0-0

Az A-csoport végeredménye

IMG_20170727_202107

B-csoport

A B-csoportban szerepelt a torna legnagyobb esélyese, egyben állandó házigazdája, azaz az Egyesült Államok. USA-n kívül a szívós Panama, és Martinique, valamint Nicaragua szerepelt. A jenkik döcögősen indultak, Panamával ikszeltek, végül mindkét válogatott veretlenül, 7-7 ponttal zárta a csoportot, és simán továbbjutott. Martinique biztatóan kezdett, a második körben USA ellen is nagyot játszott, valamint egyébként is voltak jó egyéni teljesítmények a csapatban, de legjobb két csoportmásodik egyikeként sem tudott végezni a válogatott a 3 pontjával. A kvartett végén Nicaragua zárt, 1 lőtt góllal, és szerzett pont nélkül.

C-csoport

A C-csoportban a címvédő Mexikó, és a legutóbbi döntős Jamaika is ott volt, és ahogy azt várni lehetett, ez a két válogatott ment tovább az első két helyeket lefedve a negyeddöntőbe egyaránt veretlenül. A harmadik helyet 4 ponttal megszerző El Salvador eredménye is továbbjutást ért, míg a kvartett utolsó pozíciójában Curacao végzett, 0 lőtt góllal, és pont nélkül. Jamaika egyébiránt Mexikó ellen 0-0-s döntetlent játszott a csoportban.

Negyeddöntők

A legjobb 8 között Costa Rica kezdett Panama ellen, előbbi pedig be is jutott az elődöntőbe, 1-0-ra megnyerve a szoros meccset, főként azért is, mert a találkozót a végéhez közeledve egy öngólnak köszönhetően tudták hozni!

A fentebb említett meccs után USA is pályán volt még aznap, a jenkik pedig El Salvadort ejtették ki 2-0-s győzelmükkel, melyet már az első játékrészben bebiztosítottak.

A harmadik negyeddöntőben a címvédő egy góllal múlta fölül Hondurast. A mexikóiak már a meccs legelején szerzett góljukkal eldöntötték, hogy játszhatnak az elődöntőben.

A legutóbbi ezüstérmes Jamaika Kanadát ejtette ki. Már 2-0-ra is vezettek a jamaikaiak, a kanadaiak részéről pedig csak a szépítés jött össze.

A negyeddöntők eredményei
Costa Rica – Panama • 1-0 (0-0)
USA – El Salvador • 2-0 (2-0)
Mexikó – Honduras • 1-0 (1-0)
Jamaika – Kanada • 2-1 (1-0)

Elődöntők

Zseniális teljesítményt nyújtva USA 2-0-ra verte Altidore és Dempsey góljaival Costa Ricát, s jutott így a fináléba 2013 óta először!

A címvédő ezzel szemben elbukott a legutóbbi torna finalistája ellen! Mexikó ugyan eléggé B-csapat jellegű kerettel utazott el erre a tornára, de nem emiatt estek ki Jamaika ellen, hiszen utóbbi igaz, hogy a hajrában nyert, de megérdemelten jutott be újból a döntőbe!

Az elődöntők eredményei
USA – Costa Rica • 2-0 (0-0)
Mexikó – Jamaika • 0-1 (0-0)

A döntő

A 2017-es Gold Cup fináléját tehát USA és Jamaika vívták meg egymással. A jenkik az első félidő végén Altidore-nak köszönhetően kerültek előnybe, majd a fordulás után jött Watson révén az egyenlítés! A végén USA javára dőlt el a cím sorsa, a jenkik pedig Morris 88. percben lőtt góljának köszönhetően 2013 után újra megnyerték a viadalt, immár hatodik alkalommal!