Szerdai válogatott meccsek a tv-ben: Rooneyék a Sport1-en, a németek a Digi Sport 1-en
A válogatott mérkőzések utolsó játéknapjához érkeztünk az idei évben. Szerdán a világ számos pontján számtalan nemzetközi felkészülési mérkőzést rendeznek, cikkünkben pedig azokról közlünk kisebb összeállítást, amelyeket valamely hazai sport csatorna is élőben ad.
Bulgária – Ukrajna (Sport1; 16:45)
Szláv rangadót rendeznek Szófiában, a beszédes nevű Vaszilij Levszki Stadionban. Érdekes helyzet állt elő a két csapat esélyeit illetően. Nehéz eldönteni, hogy melyik nemzet győzelme a valószínűbb. Pusztán, ha csak arra hivatkoznánk, hogy melyik címer alatt játszanak értékesebb játékosok, nem lenne nehéz kérdés. Az ukránoknál a csapat javát a hazai, erős bajnokságból érkezők adják, mint például Jaroszlav Rakitszkij a Sahtarból, vagy Andrij Jarmolenko a Dinamo Kijevből. Keleti szomszédunknál mindössze egy légiós van a jelenlegi keretben, a csapatkapitány, Anatolij Tyimoscsuk. A védekező középpályás így, 33 évesen jelentősen perifériára szorult, még a korábbiaknál is a Bayern Münchennél.
A bolgárok mellett jelenlegi formájuk szól, hiszen legtöbbre taksált játékosuk, a Twente kapusa, Nikolaj Mihjalov is csak 5 millió euróra van becsülve. A balkáni ország válogatottja eddig egészen jól szerepel a Világbajnoki selejtező csoportjában. A B csoportot vezető Olaszországot aligha fogja megszorongatni, de a második helyért versenyben van Csehországgal, és talán az éledező Dániával. Ukrajna ellenben a H jelű hatosban csak San-Marinot képes megelőzni, két megszerzett pontjával.
Svédország – Anglia (Sport1; 20:15)
Bár egy laikus nem gondolná, de a két nemzet most már egy bő másfél évtizede presztízs csataként éli meg ezt a párosítást. Ez lesz a 12. ilyen mérkőzés, ám Anglia csak az eddigi két utolsó mérkőzést tudta megnyerni. Egészen a szinte napra pontosan 1 évvel ezelőtti első sikerig a svédek 3-szor nyertek, hatszor pedig döntetlent erőszakoltak ki. Pedig eközben nem kisebb tornán találkozott a két válogatott, mint a ’92-es EB, és a 2002-es, 2006-os VB. Az utolsó randit, végre egy tétmeccset, már a szigetországiak nyerték meg, az idei EB-n, 3-2-re.
Rooneyék a már fentebb említett Ukrajnával szerepelnek egy csoportban, ahol az első négy helyezett, angolok, montenegróiak, lengyelek, moldovaiak négy pontos távolságon belül vannak egymástól, tehát még nem dőlt el semmi. Az északiak most kivételesen nem velünk vannak egy kvalifikációs csoportban, hanem többek közt Németországgal, Írországgal, és Ausztriával vannak versenyben a brazíliai utazásért. Ibrahimovicék legutóbbi selejtezőjükön szenzációs teljesítményt mutatva (vagy a németek katasztrofálisat?) egyenlítettek 0-4-es germán vezetésről.
Hollandia – Németország (Digi Sport 1; 20:15)
A nap talán egyik legjobb rangadója, az olasz-francia derbin kívül. A németek ingoványos formájáról már az elején szót ejtettünk, bár valószínű, hogy az után a találkozó után embertelen fejmosást kaptak a National Mannschaft játékosai Joachim Löw kapitánytól. Hollandia eddig hibátlanul vezeti a mi csoportunkat, ezt kihasználva, illetve azt, hogy ez csak egy barátságos meccs, Loius van Gaal több újoncot, és az eddig kevés válogatottságot számlálók közül is megpróbál majd a mélyvízbe dobni néhányat. A két csapat játéka fekszik majd a másiknak, így nyílván gól gazdag találkozót láthatunk.
Az esélyekről: Hollandia utoljára majdnem tíz éve már, hogy nem tudta megverni a nagytestvért. Sőt, a két csapat eddig 15-ször lépett gyepre egymás ellen. Ezeken az összecsapásokon öt német mellett eggyel kevesebb Oranje siker született, így a döntetlenek számát illetően tízből tíz matekszakos tanár megmondaná, hogy 6 a megoldás.
Lengyelország – Uruquay (Sport2; 20:45)
Bármily meglepő, a két nemzeti csapat még nem találkozott egymással. Pedig mindkét oldalon fényes múltú, és fényes jelennel bíró alakulatról van szó. A korábbi kétszeres VB-bronzérmes fogadja a kétszeres VB-győztest. Az utóbbi évtizedekre azonban ez páros elsilányult, nem tudott kitermelni magából csillogó tehetségeket, vagy legalábbis nem eleget. Persze akadtak üdítő kivételek, például Álvaró Recoba, esetleg Diégo Forlán, de ők nem még nem tudták egymaguk megváltani a világot. Mostanra azonban változott a helyzet, az uruk megnyerték a legutóbbi Copa Americát, így mindenképp a Brazília, és Argentína utáni harmadik legnagyobb erőt képviselik Amerikában. A lengyelek pedig bár nem jutottak tovább a részben hazai rendezésű EB-n csoportjukból, becsülettel helytálltak. A válogatott kulcsjátékosai pedig a Borussia Dortmund kulcsjátékosai is, ami azért nem kis fegyvertény. Országunk baráti nemzete jelenleg 3. helyen áll, az angolok fémjelezte csoportban. A La Celeste (A Kékek, Uruguay beceneve) pedig az 5. pozíciót foglalják el a dél-amerikai selejtező csoportban.
Szerző: Balogh József