Ligue 1: Ibra vezeti ,,félidőben” a góllövőlistát
A húszcsapatos francia első osztályban karácsonyra elérték a klubok a táv felét, tehát minden együttes játszott már a többiekkel. Az összefoglalók után, most szeretnénk azokat a játékosokat bemutatni, akik a legfontosabb statisztikában, a legtöbbet adták a sikerért: azaz ők szerezték a legtöbb. Cikkünk a Ligue 1 öt legeredményesebb gólszerzőjét hivatott bemutatni.
5. helyezett:
Anthony Modeste (francia, Bastia) – 9 gól/1 gólpassz/18 mérkőzés
A fiatal játékos idén nyáron érkezett kölcsönbe Bastiaba, ugyanis a Bordeauxnál ráuntak a tavalyi év után, amikor 15 bajnokin mindössze 3-szor tudott a kapuba találni. A borvárosiak pedig előtte pár évvel még nagy reményekkel szerződtették a martinique-i származású támadót. Modeste 2009 őszén, illetve az azt követő tavaszon 37 Ligue 2-es meccsen, 20-szor volt eredményes az Angers színeiben. Ha ebben az idényben továbbra is így folytatja, akár 20 találat körül is végezhet, ami akár garantált retúrjegynek is tekinthető lenne a Girondins-be.
4. helyezett:
Wissam Ben Yedder (francia, Toulouse) – 9 gól/2 gólpassz/18 mérkőzés
A francia (mert lehetne tunéziai is) U21-es középcsatár idén, harmadik Toulouse-ban töltött szezonjában vált állandó alapemberre a liláknál. Az első évében négyszer, míg a másodikban kilencszer kapott lehetőséget csereként. Egészen idén őszig, ezen a tizenhárom pályára lépésekor mindössze egy gólt szerzett. Idény nyáron azonban a vezetők eladták Umut Bulutot a Galatasaraynak, és mivel minőségi játékost nem vettek a posztjára, házon belül próbálták megoldani a kérdést. Ez pedig a 22 éves Ben Yedder lett, aki sokkal jobban teljesített, mint az eddig sokkal többre taksált Emmanuel Rivière, Daniel Braaten, Yannick Djaló trió. Ez utóbbi három támadó, együtt nem szerzett annyi gólt, mint a a lista negyedik helyezettje.
3. helyezett:
Darío Cvitanich (argentín – horvát, OGC Nizza) – 10 gól/2 gólpassz/ 16 mérkőzés
A 28 éves argentin játékos most van élete (eddigi) legjobb formájában. Bár ázsiója nem most van a legmagasabban, hiszen korábbi értéke töredékét éri csak, papíron. 5 éve még az Ajax hozta először Európába játszani, ám az amszterdamiak támadósorában sosem jutott neki elég szerep. A horvát felmenőkkel is bíró játékos ezt persze nehezen viselte. Előbb kölcsönben töltött el egy évet Mexikóban, majd fél év újabb hollandiai szenvedés után a Boca Juniorshoz került, szintén ideiglenesen. Idény nyáron pedig a piros-fehérek végleg megszabadultak tőle, hiszen a ,,holland-dán” csikócsapatban meglehetősen idősnek bizonyult. Új állomáshelyén, Nizzában egyelőre megtalálta számításait, és a kiscsapat csatársorának vezérévé vált. Az OGC 26 bajnoki góljából 10-et ő maga szerzett.
2. helyezett:
Bafetimbi Gomis (francia, O. Lyon) – 11 gól/5 gólpassz/ 19 mérkőzés
A 10-szeres gall válogatott Gomis ebben a szezonban valószínűleg megdönti saját szezonrekordját. A 27 éves csatár átlagosan 10 gólt szerez egy bajnoki idényben, ugye ezt már most túlszárnyalta. 2012 májusában, a Ligue 1 zárásakor 14 találat szerepelt a neve mellett. Ez sem elérhetetlen statisztika, hiszen a bajnokság fele még hátra van. Eddigi legjobb mérlege, még a 2007-2008-as idényből való, amikor 16 gólig jutott az első osztályban, még a Saint-Étienne színeiben. Bafetimbi Gomis úgy tűnik pont jókor érett be igazán, és akár újra visszavezetheti a bajnoki elsőséghez, az utóbbi pár év szünete után, az Olympique Lyon-t.
1. helyezet:
Zlatan Ibrahimovic (svéd, PSG) – 18 gól/5 gólpassz/16 mérkőzés
És természetesen ki más vezetné a góllövőlistát, mint napjaink egyik legnagyobb futball-, botrány-, és szájhőse, a svéd-bosnyák-horvát Zlatan Ibrahimovic. Az arrogáns gólgép pályán mutatott értékéből persze nem sokat von le ,,egyedi” stílusa, hiszen fontossága elvitathatatlan a PSG kezdőjében. Ezt mi sem mutatja meg legegyértelműebben, hogy több gólt szerzett az idei őszön, mint ahányszor pályára léphetett. A gyepen is látszik, hogy bár csak idény nyáron érkezett, máris ő a főnök, na meg a sokkal inkább szimpatikus Thiago Silva. Mindketten a Milant hagyták el, a pénz PSG hívására. Ibra több duplát is, sőt egy triplát is szállított az elmúlt hónapokban: a Valencienne-nek rámolt be hármat, idegenben. A svéd ebben az idényben biztosra vehetően megdönti saját legjobb góltermését, bár a 2003-2004-es Eredevisie-ben töltött szezonja óta nem kellett ilyen gyenge ellenfelek ellen bizonyítania, mint most. Természetesen ez utóbbi tény nem csökkenti góljainak értékét, sőt ha így folytatja, akár 40 találat körül is végezhet tavasz végére, ami azért nem lenne kis teljesítmény.
Szerző: Balogh József