Újpest: Tolnai Sándor az MTI-nek küldött közleményben reagált
Nem nyugszanak a kedélyek Újpesten. Roderick Duchatelet sajtótájékoztatója óta lassan csak a takarítószemélyzet nem szólalt meg. Most Tolnai Sándor, korábbi tulajdonos, és Csehi István, korábbi ügyvezető válaszolt.

Tolnai Sándor volt az egyik leginkább elővett személy az Újpest jelen helyzetét értékelő Duchatelet-sajtótájékoztatónak. A korábbi tulajdonos az MTI-nek jutatott el közleményt. „Roland Duchatelet – Roderick édesapja – 2006 júliusában megszerezte az Újpest FC Kft. 49,85 %-os üzletrészét az általuk közvetetten irányított Costerlau Kft-n keresztül. Ettől a pillanattól kezdve a Duchatelet családnak mind a mai napig teljes körű rálátása van a kft. minden rezdülésére.
Nem sokkal később, 2009-ben a Rolan Duchatelet közvetett irányítása alatt működő Costerlau kft. adótartozás miatt végrehajtás alá került. Megelőzendő azt, hogy a Costerlau Kft.-vel szemben lefolytatott végrehajtási eljárás az Újpest FC Kft.-ben tulajdonolt üzletrészükre is kiterjedjen, a végrehajtási eljárás megindítása előtt az üzletrészét egy offshore cégbe vitte át.
Ezen tények tudatában, amikor Roderick Duchatelet a korábbi tulajdonosokról, a tisztázatlan hátterű offshore cégekről mint bűnözők krémjéről beszél, akkor, gondolom azok közé sorolja a klub korábbi 49,58 %-os tulajdonosát, vagyis saját édesapját is. 2007 eleje és 2011 októbere között a Duchatalet-család anyagilag nem támogatta megfelelően Újpest FC működését, mindössze 400 ezer eurós összeggel járult hozzá kölcsön formájában a költségekhez, így a klub egyre nehezebb anyagi helyzetbe került. Amikor 2011 októberében a klub működését finanszírozó résztulajdonos tovább már nem tudta anyagilag megfelelően támogatni a klubot, az üzletrész értékesítési szándékáról tájékoztatnia kellett tulajdonostársát. Ekkor Roland Duchatelet vállalta, hogy a továbbiakban a klub teljes működési költségét finanszírozza, hangsúlyozta, hogy nemzetközi kupában induló csapatot akar teremteni.
A 2011. október 19-ét megelőző időszakról is, elmondható, hogy nem pusztán rálátással bírtak az Újpest FC életére, hanem több úgynevezett kulcspozíció is az ő javaslatuk alapján került betöltésre. Mindezekről közhiteles adatokat tartalmaz a cégnyilvántartás, illetve az üzletrész adásvételi szerződés „Termination of Trust” elnevezésű – Duchatelet által nem véletlenül nyilvánosságra nem hozott – melléklete. Hangsúlyozom, hogy a szerződésben világosan, tételesen benne volt, hogy milyen tartozások kifizetésére vállal a vevő kötelezettséget.
Ebből – a játékosokkal szemben fennálló tartozást kivéve – szinte semmit sem tartott be, az adásvételt követő egy hónappal – novemberben – már arra utasította a klub vezetését, hogy a szerződésben vállalt tartozásokat ne fizessék ki, a hitelezőkkel egyezzenek meg, hogy csak 30 %-ot fizet ki a teljes tartozás összegéből, vagy csak 2015-től rendezi ezeket az átvállalt adósságokat. Felvetődik a kérdés, hogy Roderick Duchatelet személyében felelős üzletemberről, a klubért őszintén aggódó, azt „megmenteni” akaró sportvezetőről beszélhetünk-e, amikor a törvényhozó olyan jogszabályi hátteret biztosít az Újpest FC számára, ahol csupán a köztartozás megfizetésére kellene garanciát vállalni, az általa átvállalt, de ki nem fizetett tartozásokért nem. Azonban ezt sem teszi meg, hanem inkább durcás kisgyerekként hazugságok mögé bújva szó szerint telesírja a médiát csak azért, mert nem mindenki hajlandó úgy táncolni, ahogy ő fütyül. az értékesítéssel kapcsolatos tárgyalásokon kizárólag Roland Duchatelet-vel találkozott, így a jelenlegi tulajdonos ezekről a megbeszélésekről nem nyilatkozik autentikusan.
Tény továbbá az is, hogy 2011. október 19-e óta (az adásvétel megtörténtét követően) csak és kizárólag Roderick Duchatalet tudtával, utasítására történt minden utalás, kifizetés. 2012 márciusában ezt írásbeli nyilatkozatával meg is erősítette. Teljesen valótlanok Roderick Duchatelet azon kijelentései, amikor azt a látszatot kelti, hogy bárki – akár Csehi István korábbi ügyvezető igazgató – százmilliókat utalhatott át offshore számlákra és ő erről semmit sem tudott. Abszurd, hogy a korábbi tulajdonosi kör offshore cégeken keresztül pénzt vett ki, ugyanis Roderick Duchatelet szerepvállalását követően más tulajdonos, vagy befektető nem jutott hozzá a korábban befektetett, kölcsönként nyújtott pénzéhez.
A mostani sajtóhisztériának kizárólag egy oka van, mégpedig az hogy így akar kibújni az őt terhelő kötelezettségek alól és ehhez használja föl az MLSZ-t, a szurkolókat és az önkormányzatot. Most másokat besározva azt ígéri, hogy amennyiben mentesítik a tartozások alól, akkor valóban komoly csapatot építene Újpesten, és nem ezt a sportpolitikát folytatná, amit eddig, azaz, hogy a továbbiakban már nem a Duchatelet család érdekeltségébe tartozó egyéb csapatoknak nem kellő futballisták gyűjtőhelyévé tenné ezt a nagy múltú klubot.”
(forrás: MTI)
Csehi István becsületsértésért, rágalmazásért és adatvédelmi titkok megsértéséért perel

Az Újpest volt ügyvezetője kedden sajtótájékoztatón olvasta fel közleményét, melyben minden vádat visszautasít és beperli az őt megrágalmazó Roderick Duchatelet-et. A volt ügyvezető bemutatta az adásvételi szerződést, mely pontról pontra megegyezik Tolnai Sándor közleményében leírtakkal. Kiemelte, hogy a szerződés szerint a belga tulajdonosnak 4,5 millió eurót kell fizetnie, ha a klub nyereséges lesz, vagy eszközkivonás címén a licencjogot átviszi. „Ha a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) úgy dönt, hogy az Újpest átviheti a licencet egy másik cégbe, akkor ez a záradék életbe lép – ugyanakkor a pénzt az Újpest FC Kft.-től kellene behajtania az illetékeseknek, amely várhatóan megszűnik.”
Csehi hazugságnak nevezte azon állításokat, miszerint korábban tízmilliókat vett fel a klub kasszájából. Ezt Szemrád Gábor korábbi gazdasági igazgató felmondásáról szóló, 2012 márciusában kitöltött dokumentumokkal támasztotta alá, melyek alapján minden korábbi intézkedésről tudott és jóvá is hagyta Roderick Duchatelet. „Innentől kezdve minden kijelentés hazugság, hogy ő nem tudott semmiről.” – jelentette ki Csehi István. Újpesten 2005 és 2012 között ügyvezetőként dolgozó Csehi a pénzmosással kapcsolatos vádakra elmondta, hogy az ő munkálkodása idején a klub költségvetése nagyjából évi 600-650 millió forint volt, ráadásul a nehéz gazdasági helyzet miatt szponzorok sem érkeztek, így ebből az összegből éppen csak sikerült életben tartani a csapatot. A volt ügyvezető hozzátette: amikor 2012 februárjában menesztették, kényszerhelyzet elé állították, az irodájából nem hozhatta el a hivatalos iratokat, amelyeket most rajta kérnek számon.
Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy az atlatszo.hu birtokába került NAV jelentés szerint az Újpest körül tevékenykedő üzleti csoportok offshore céget hoztak létre, s ezeken keresztül vették ki a pénzt – A Morcote Kft az egyik ilyen, melynek ügyvezetője Csehi Kornél, Csehi István fia, az egyetlen alkalmazottja pedig Csehi Krisztina, a korábbi ügyvezető lánya volt. – Csehi István nem válaszolt, mivel még hivatalos tájékoztatást nem kapott.
Gavalovits Sándor