Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Vb 2022: Dárdai Pál szerint valami hiányzott a német válogatottból

A német válogatott hiába győzte le 4-2-re Costa Ricát, nem jutott tovább a legjobb 16 közé a világbajnokságon, amely így az egymást követő második vb-n esett meg velük…

(Photo by Nico Paetzel/DeFodi Images via Getty Images)

A magyar válogatott egykori szövetségi kapitánya és a Hertha BSC korábbi játékosa és vezetőedzője, Dárdai Pál a Nemzeti Sport érdeklődésére mondta el a véleményét a Nationalelf kieséséről:

“Abban bíztam, hogy Hansi Flick csapata legalább az elődöntőig eljut, de azzal, hogy az első csoportmeccsen kikapott Japántól, túlságosan megnehezítette a dolgát. Érdemes visszakanyarodni a Magyarország elleni szeptemberi meccshez. Lipcsében tulajdonképpen simán nyertek Szalai Ádámék, a németek nem foghatták semmire a vereséget. A magyar válogatott jó, de nem jutott ki Katarba – a logika azt diktálja, nála csak jobb csapatok kvalifikálták magukat a vébére. Innen nézve nem meglepő, hogy a németek kiestek. Az volt a benyomásom, hogy a torna előtt elaltatták magukat, elhitték, hogy nagyon jók. Japán ellen vezettek is, ám jött egy tízperces „áramszünet”, minek következtében pontot sem szereztek. Utána igyekeztek korrigálni, szerkezetet is váltottak, és a spanyolok ellen már a szebbik arcukat mutatták. Costa Rica ellen hozták a kötelezőt, de az már kevés volt. Más továbbjut négy ponttal, Németország kiesett. Mindenesetre lehetett érezni, hogy valami hiányzik a csapatból.”

“Hogy pontosan micsoda, erre csak az tud hiteles választ adni, aki ott volt. Én azt tudom, hogy az előjelek sem voltak kedvezőek, a rajtot megelőző Omán elleni felkészülési meccsen is szenvedett a csapat. Látszott az is, ha nincs elég területe, ha felállt védelemmel találja szemben magát, gondban van. A német futballban úgy tartják, ha a Bayern jó, a válogatott is az. Az őszi szezon végére belelendült a Bayern, ám a keretbe meghívottak nem voltak tökéletes fizikai állapotban, Manuel Neuerrel és Leroy Sanéval az élen többen is hosszú heteket hagytak ki sérülés miatt, márpedig a vébét nem azért rendezik, hogy ott lendüljenek játékba. Szólnunk kell arról is, hogy kényszerű okoknál fogva némelyek nem azon poszton játszottak, ahol a legjobban tudnak teljesíteni – szerintem egy, a nemzetközi szinten is kimagasló teljesítményre képes jobb- és balhátvéd ugyanúgy hiányzott a csapatból, mint egy vérbeli középcsatár.”

Ennek ellenére Dárdai nem gondolja, hogy Németország többé ne lenne futballnemzet: “Olaszország a négy évvel ezelőtti és a mostani világbajnokságra sem jutott ki, de attól még futballnemzet – főleg úgy, hogy közben megnyerte az Európa-bajnokságot. Nem utolsósorban azért, mert hű maradt önmagához, a stílusához. A kétségkívül fájdalmas búcsú után nyilván sok mindent át kell értékelni, ám én nem tartozom azok közé, akik temetik a német labdarúgást. Még akkor sem, ha manapság már nem lehet aranygenerációról beszélni. Az az idő már elmúlt, jóllehet, ha azt nézem, hogy az utánpótlás-válogatottak szép eredményeket érnek el, nem zárható ki, hogy nemsokára visszatér. S ne feledkezzünk meg arról sem, hogy egy nyolcvanmilliós országról beszélünk. Ha nem is futballozik mindenki, a merítési lehetőség hatalmas, ennélfogva egy jó csapata mindig lesz Németországnak.”

A korábbi négyszeres világbajnok német válogatott az egymást követő második vb-n még a csoportkörből sem jutott tovább. A 2014-es vb-cím óta mindkét vb-jén csak egy-egy csoportmeccset nyert meg.