Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Feladott filozófia, avagy háttérbe szorított fiatalok! – Mi lesz veled, Haladás?

Vas megye első számú labdarúgócsapata, azaz a Szombathelyi Haladás már 2008 óta folyamatosan tagja a magyar élvonalnak. A 2008/2009-es szezonban nagy meglepetést produkált a zöld-fehér alakulat, hiszen az akkor Csertői Aurél által vezetett Haladás újoncként a 3. helyen végzett. A kimagasló idény után a középmezőny stabil tagjává vált a Hali, a Rohonci úti Stadionban pedig sohasem várt könnyű találkozó az élmezőnybe tartozó együttesekre sem, de akkortájt idegenben is képes volt váratlan eredményeket elérni a szombathelyi gárda. A kieséshez először a 2014/2015-ös kiírás folyamán került nagyon közel a Haladás, ám remek hajrával végül bent maradt a csapat. A következő két idényben ismét stabilan teljesített a klub Mészöly Géza vezetésével, aztán idővel megint megtört valami. Az elmúlt jó 1,5 év a kiesés elkerüléséről szól, s nagyon úgy fest az aktuális szezon alapján, a félelem akár valósággá is válhat. Na, de hogyan is jutott el idáig a Szombathelyi Haladás? Oldalunk megpróbál erre választ adni…

(Grafika: Bács András)

Lombard Haladás, avagy valaminek a vége, s valaminek a kezdete…

Egy MTK Budapest elleni jelenet, amikor még Lombard Haladás néven futott a csapat (Kép: Nyugat.hu)

A Bíró Péter által vezette Lombard cégcsoport 2002-ben érkezett meg Szombathelyre. A klub ennek köszönhetően ettől kezdve Lombard Haladásként néven futott, az új név mellé pedig új címer is dukált. Bíró Péter érkezésének hála a Hali röpke egy idényt követően vissza is tudott jutni az élvonalba. Ha kínkeservesen is, de a csapat kiharcolta a bent maradást, ám Bíró Péter hátrahagyta a vasi alakulatot, emiatt pedig a Hali csak az NBII-ben tudott elindulni. A másodosztályban szintén nem volt egyszerű helyzetben a Haladás, papíron búcsúznia kellett volna a szombathelyi gárdának, ám az NBII átszervezésének köszönhetően megőrizte tagságát a vasi klub. A következő idényben már stabilan teljesített a fiatalokból összekovácsolt együttes, Artner Tamás vezetésével szépen lépett feljebb a Haladás. A 2006/2007-es szezonban a Nyugati Csoport 1. helyen zárt a klub, ám egy igazolási-baki miatt pontlevonással sújtották a szombathelyi gárdát, emiatt a feljutás elmaradt…

Másodszorra sikerült, avagy a feljutás az NBI-be és az Illés Akadémia megalakulása…

Örömmámor Pakson, avagy amikor eldőlt a bronzérem sorsa (Kép: Nyugat.hu)

Artner Tamás helyét 2007 nyarán a klub egykori labdarúgója, Csertői Aurél vette át, aki edzőként is komoly NBI-es tapasztalatokkal érkezett meg a Haladás élére. A transzfer időszak folyamán igazolt néhány rutinos futballistát a vezetőség, érkezett Tóth Péter Győrből (ő visszatérő személy volt a klub háza táján), az MTK Budapestben és a Diósgyőrben is megfordult Vörös Péter, majd télen Kuttor Attila és Tóth Norbert is csatlakozott Csertői csapatához. A klub mondhatni tükörsimán nyert meg az NBII Nyugati Csoportját, a vasi alakulat csupán egy vereséget szenvedett el 30 forduló leforgása alatt. A feljutás szezonjában Illés Béla, Halmai Gábor, Csertői Aurél, Kuttor Attila, Kóbor László és a szombathelyi önkormányzat közösen megalapította az Illés Akadémiát. A feljutást követően érkezett néhány erősítés, a legnagyobb kétségtelenül Kenesei Krisztián bizonyult, aki Olaszországból tért haza, mellett Molnár Balázs (Zalaegerszeg) és Oross Márton (Gyirmót) csatlakozott a szombathelyiekhez. A Haladás nagyon jó rajtot vett, hiszen Csertői Aurél tanítványai rögtön az első fordulóban legyőzték a Győrt. Hazai pályán ezt követően folytatta jó sorozatát a csapat, viszont idegenben eleinte eléggé döcögött a klub. A Rohonci úti Stadion igazi pokol volt a vendég együttesek számára, a Haladás bárkit képes volt megverni hazai környezetben. Nem kis meglepetésre a szezont a 3. helyen zárta a Szombathelyi Haladás, ezzel pedig a klub fennállásának legnagyobb sikerét érte el. 

Távozó sikeredző, kiemelkedő szezon után irány a stabil középmezőny, eljött a tehetségek ideje…

Róth Antal tart eligazítást a csereként beszálló Iszlai Bencének (Kép: Nyugat.hu)

A 2008/2009-es szezon folyamán néhány Akadémista illetve fiatalabb labdarúgó már lehetőséget kapott Csertői Aurél jóvoltából, viszont egyikük sem lett stabil alapember. A kiemelkedő kiírást követően azonban szépen lassacskán beépült a kezdőbe egy-két ifjú futballista, akik bár nem az Illés Akadémia neveltjei voltak, viszont a Haladás színeiben váltak profi labdarúgókká. A 2009/2010-es idényt még Csertőivel kezdte meg a szombathelyi gárda, akit azonban a Bódog Tamással szembeni afférját követően néhány mérkőzésre eltiltottak. A vezetőség ideiglenesen nevezett csak ki edzőt a helyére, ám a tréner időközben lemondott posztjáról, a helyét pedig Róth Antal vette át. A magyar U21-es válogatott élén kétszer is megfordult szakember (másodszorra éppen a Haladásnál végzett munkája miatt nevezte ki az MLSZ a U nemzeti csapat élére – a szerk.) valamivel több mint fél évet töltött el a szombathelyi alakulat élén. Róth több fiatalt is beépített a kezdőbe, a védelemben Lengyel Dániel vált nála stabil alapemberré, míg a középpályán Simon Ádám ragadt meg a kezdőben, Iszlai Bencére pedig inkább csereként számított, de Rácz Ferenc és Skriba Máté is néha-néha odafért a csapatba. Róth Antal tehát számított a fiatal játékosokra, akik bizalmát jó teljesítménnyel hálálták meg. A Haladás stabil, jó teljesítményt nyújtott az ő irányításával, a vasi alakulat a szezont az előkelő 8. helyen zárta…

Rövid időre visszatért a sikeredző, majd eljött az Aczél korszak…

A Videoton elleni 2-0-ás hazai siker egyik jelenete (Kép: Nyugat.hu)

Róth Antal távozását követően visszatért a Szombathelyi Haladás élére Csertői Aurél, ám a nagy visszatérés nem sikerült túl hosszadalmasra. A “bronzmester” 10 bajnokin vezethette újfent a Halit, ebből pedig egyet sem tudott behúzni a vasi alakulat, emiatt nem volt meglepő, hogy gyorsan menesztették. A helyére Aczél Zoltán érkezett, aki az NBI berkein belül a REAC-ot, a Siófokot és a Diósgyőrt irányíthatta. A fogadtatása eleinte nem volt túl pozitív, majd idővel a szurkoló tábor a szívébe zárta Aczél Zoltánt, s láthatólag a játékosok is nagyon kedvelték a mestert. Nála újabb fiatal tehetségek kerültek be a csapatba, de volt olyan is, aki kikerült. Lengyel Dániel volt az a bizonyos áldozat, a helyét pedig a jóval rutinosabb Korolovszky Gábor vette át. De nála lett stabil kezdőjátékossá Iszlai Bence, Kovács István, Ugrai Roland, s Aczél Zoltán jóvoltából mutatkozhatott be az NBI-ben Radó András is. Aczél Zoltán nagyjából egy esztendőn keresztül volt a Haladás vezetőedzője, vele mondhatni egy nagyon látványos támadó futballt játszott a szombathelyi gárda. Persze voltak meccsek, amikor ez visszaütött, de összességében vele is nagyon stabil volt az együttes. Az a bizonyos bundabotrány betett neki, az egyik bajnoki mérkőzés után rendőrök társaságában távozott… 

Közel a dobogó, ám mégis távol, korábbi edző a csapat élén…

Gólöröm az Artner-éra legnagyobb sikeréből, avagy a Ferencváros kivégzése (Kép: Nyugat.hu)

Aczél Zoltánnak a körülmények miatt távoznia kellett a Haladás kispadjáról, a helyét pedig Artner Tamás vette át, akinek korábban a neve már többször is felvetődött a csapat háza táján. A tapasztalt szakember ugyebár 2005-2007-ig irányíthatta a szombathelyi gárdát, majd távozása után az Ajkánál dolgozhatott éveken át, az NBII-es együttesnél remek munkát végzett. Első mérkőzései nagyon jól sikerültek a klub élén, a Haladás megverte a Ferencvárost és a Vasast, a Videotonnal, a Győrrel és Zalaegerszeggel pedig döntetlent játszott. A szezon maradék felében mindössze két vereséget szenvedett el a Haladás Artner Tamás vezetésével, így mondhatni ígéretesen debütált az NBI-ben, a klub az elmúlt évekhez híven ezúttal is a 8. helyen zárt. Artner jóvoltából Radó András stabil kezdőjátékossá lett, de nála is mutatkozhatott be néhány új saját nevelésű futballista. Többek között Medgyes Zoltán, Mursits Roland és Gőcze Gergő is nála debütálhatott az NBI-ben. De Radó mellett az ő jóvoltából lett a Haladás meghatározó alakja Devecseri Szilárd is, aki első mérkőzéseit még Aczél Zoltánnál kapta meg. A következő két szezonban szintén nagyon stabilan teljesített a csapat, olykor-olykor a dobogó is elérhetőnek tűnt, ám mindig jöttek kisebb/nagyobb hullámvölgyek, ami miatt ez az álom ugrott a Haladás számára. Ennek ellenére panasz nem érhette a szombathelyi alakulatot, hiszen a 2012/2013-as szezont a 7., a 2013/2014-es idényt pedig a 6. pozícióban zárta Artner Tamás legénysége. Utóbbi kiírást követően nagy kiárusítást tartott a klub. A nyár folyamán távozott Nagy Gábor (Újpest), Guzmics Richárd (Wislaw Krakow), Simon Ádám (Videoton), Predrag Bosnjak (Ferencváros), Tóth Péter (Ausztria), valamint Hrepka Ádám (MTK Budapest). Gyakorlatilag hat alapemberének is búcsút intett a Haladás, a helyükre pedig finoman szólva nem érkezetek minőségi futballisták. Eleinte nem tűnt annyira reménytelennek a helyzet, majd idővel egyértelművé vált, ez a szezon a kiesés elkerüléséről fog szólni a Szombathelyi Haladás számára. A 11. fordulót követően a vezetőség menesztett pozíciójából Artner Tamást, a helyére pedig a klub korábbi trénere, Szentes Lázár érkezett…

Reménytelennek tűnő helyzet, majd jött Mészöly Géza…

Amikor úgy tűnt, minden elveszett, avagy megsemmisítő csapás a Videoton jóvoltából (Kép: Nyugat.hu)

Szentes Lázár kinevezésével nem igazán lett jobb a Szombathelyi Haladás helyzete, sőt! Bár voltak biztató jelek egy-két mérkőzésen, viszont a Videoton elleni 7-0-ás zakó már tényleg olyan mélységekbe repítette a csapatot, s a szurkolók hitét, amire az előző jó néhány év alapján valószínűleg senki sem számított, s még talán gondolni sem mert. Szentes munkáját természetesen a hatalmas pofon után megköszönték a vezetők, a helyét pedig Kuttor Attila vette át. Az ő tevékenysége nem nyúlt túlságosan hosszadalmasra, egész pontosan két mérkőzés után fel is állították pozíciójából. A Lombard Pápa ellen döntetlent játszott vele a csapat, majd a Dunaújváros ellen hazai környezetben hatalmas pofont kapott a Haladás (látva azért a Mezőkövesden végzett munkáját nem volt szép a vezetők részéről, hogy egy ennyire nehéz helyzetbe odatették a csapat élére – a szerk.). Az utolsó fordulókra Mészöly Géza vette át a klub irányítását, bár vereséggel kezdett a Haladás kispadján, viszont a szezonban nyújtott egész produktumot nézve bőven láthattunk biztató jeleket a szombathelyi gárda játékában. Nos, a nagy csodával határos bent maradás sikerült a Szombathelyi Haladás számára, hiszen a klub odahaza megverte a Nyíregyházát és a Puskás Akadémiát is.

Átszervezett bajnokságos, két stabil szezon, túlzott fiatalítás, éveken át működő filozófia feladása, cél ismét a bent maradás…

Sopronban sem volt lehetetlen, avagy magabiztos siker a Ferencváros ellen (Kép: Haladás honlapja)

A kínkeserves szezon után két nagyon stabil idényt produkált a Mészöly Géza által irányított Szombathelyi Haladás. A vasi alakulat az élmezőny vége és a középmezőny eleje között ingadozott. Voltak kisebb/nagyobb periódusok, amikor a klub ismét dobogó közelbe került, de a nem túl bő keretnek köszönhetően az élcsapatokkal hosszabb távon nem tudták felvenni a versenyt. A Hali 2015 nyarán nagy fogásokat jelenthetett be, hiszen visszatért hosszú éveken át tartó külföldi karrierjét követően Szombathelyre Király Gábor, a magyar válogatott akkori első számú kapus, Belgiumból érkeztek a Wils fivérek, Thomas és Stef, valamint az Ugrai Roland – Predrag Bosnjak kettős is visszatért a klub kötelékébe. A 2015/2016-os szezont az 5. helyen zárta a Haladás, a klub mindössze 3 pontra maradt le a 3. helyezett Debrecentől, majd a következő idényben a 6. pozícióban ért célba Mészöly Géza együttese. Ebből a két szezonból kifolyólag valószínűleg sokan úgy vélték, a következő néhány évben nem lesz izgulni való, ám ez nem így lett. A 2017/2018-as kiírástól a Haladás vezetősége túlságosan kiakarta aknázni a fiatal szabályban rejlő lehetőségeket, ezért Mészöly Géza sorra tette be az ifjú játékosokat a csapatba. Ennek meg is lett az eredménye, a csapat nem teljesített valami meggyőzően, ezért távoznia kellett a klub éléről. A helyét Pacsi Bálint vette át, de vele sem lett jobb a folytatás, sőt inkább rosszabb. A szurkolók nem is igazán akarták a padon látni, a Haladás Stadion avatójának napján már nem ő volt a klub élén. Helyére a tapasztalt szlovák tréner, Michal Hipp érkezett. A Slovan Bratislava egykori menedzsere úgymond feladta a Haladás legfontosabb filozófiáját, azaz a fiatal tehetségek beépítését, s helyette a rutinos labdarúgókra kezdett építeni. A bent maradás eléréséhez ez a döntés nagyon jó ötletnek bizonyult, viszont hosszabb távon ez visszaütött. Az egyetlen 21 éven aluli játékost, akit azért csereként néha-néha betett Hipp, nevezetesen Kiss Tamást, őt a vezetőség eladta idén nyáron a Puskás Akadémiának. A szezont Michal Hipp vezetésével kezdte meg a Szombathelyi Haladás, ám az eredménytelenség miatt menesztették pozíciójából, a helyére pedig Horváth Ferenc érkezett. Talán még kicsit korai kijelenteni, de ekkora tanácstalanságot, gyenge játékot még a legelső nehezebb szezonban sem vélhettünk felfedezni, vagy éppen a 2017/2018-as idényben sem. Horváth Ferencnek nagyon sokat kell dolgoznia, ha valóban bent akarja tartani a csapatot, amire elsőre kicsi az esély. A klub feladott egy éveken át tartó, remekül működő filozófiát, azaz a rutinosabb játékosok köré beépíteni 3-4 tehetséges labdarúgót. Emellett a külföldi futballisták is átvették az “uralmat” a klub kezdőjében, melyre korábban nem igazán volt példa…