NB I: Felcsúti bravúrdöntetlen a Fradi otthonában

Mikor  a Felcsút utoljára NB I-es meccset játszott a Fradi bajnok volt. Igaz ez nem olyan régen volt, hiszen egy évet kellett nekik a másodosztályban eltölteni, mely év után a vezetők úgy döntöttek, hogy lecserélik a keretüket. A mai kezdőcsapatukból Radó (épp a Fradi), Balogh Balázs, Jonathan Heris (Újpest), Patrick Mevoungou (Diósgyőr), Poór Patrik (MTK) és Braniszlav Danilovics (Debrecen kölcsön), nem volt tagja az előző évi játékosgarnitúrának. A Ferencvárosnál is nagy volt a mozgás, s a hétközi kupameccshez képest is több helyen változtatott Thomas Doll.

01A meccs előtt Gera Zoltánt köszöntötte Orosz Pál, miután az utolsó fordulóban 200. meccsén játszott a Fradiban az NB I-ben.

A felvezetőben a Puskással foglalkoztunk akkor a cikk elején illik a hazaiakkal. A nemzetközi kupameccshez képest bekerült a csapatba Batik Bence (aki csereként állt be a szünetben, miután Julian Kochot kiállították), Bőle Lukács és Lovrencsics Balázs is (érdekesség: mindketten szintén csereként játszottak a nemzetközi kupában). Kispadra került így Koch, Priskin és Moutari. Mellettük foglalt helyet a hétköznap is ücsörgő Kundrák, Hajnal, Csernik hármas, a tartalékkapus Varga Ádámmal egyetemben. A Felcsútnál is jó nevű focisták ültek a padon: a tavalyi kezdőkapus Hegedűs Lajos (korábban MTK), Csilus Ádám (télen a Fradiból érkezett), Polonkai Attila (ő a felcsúti Gera Zoltán, hiszen már 38 éves, többször megsérült, de még mindig a kerettagja), Zsidai László, a nyári szerzemények Mezőkövesdről az exfradista Ulysse Diallo, a gyors szélső Molnár Gábor és az előző évet kölcsönben ott töltő Stipe Bacelic-Grgic. Molnár és Bacelic-Grgic már tudja milyen győztesen elhagyni a Fradi ellen a pályát tavaly ősszel az ő góljaikkal 2-0-ra nyert akkori csapatuk. Visszatérve a Puskás kezdőcsapatához, Vanczák Vilmos bekerült, pedig két héttel ezelőtt még arról szóltak a hírek, hogy Pintér Attila nem számít rá. S ha már akadémia Spandler Csaba volt az egyedüli akadémista a kezdőcsapatban (illetve a kispadot is beleértve a keretben.) A hazaiaknál Gorrairán, Rui Pedro és Lovrencsics Balázs NB I-es újonc volt, míg a felcsútiaknál még a kispadon ülőknek is volt legalább egy élvonalbeli meccse Magyarországon.

02

A meccs elején a hazaiak egyből nekiestek ellenfelüknek.Igyekeztek minél előbb a kapu irányába meglódulni. Amit még a kezdőcsapatokkal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy egyik oldalon sem volt 1997.01.01 után született focista, ami úgy gondolom, hogy egy akadémiára nézve, szomorú. A nyolcadik percben Gorriarán szép szólóval indult meg a félpályáról a felcsúti kapu irányába, de végül Vanczák szabálytalankodott vele közel 30 méterre a kaputól, s Varga Roland végezhetett al szabadrúgást. Középre tartott Danilovicsnak nem okozott gondot. A 12.percben Prosser lőtt ballal a tizenhatos jobb előteréből, de lökete elment a kapu mellett. A 14.percben Radó lódult meg a kapu irányába, s ha ő sebességbe lendül akkor nehéz tartóztatni, de Batik Bencének sikerült, igaz szabálytalanul, így sárga lapot kapott. Egy perccel később kényszerű cserét kellett végrehajtani, Leandro helyére Koch állt. Az újságíró szektorban a jegyet nem váltó “szurkolók” nem igazán örültek ennek a cserének. A 18.percben Gorriarán szerzett harcosan labdát továbbadta az üresen érkező Rui Pedronak, de a portugál gyengén lőtte, s Danilovics könnyedén védte. A 20.percben Varga szabadrúgásból veszélyeztetett, de felszabadítottak a védők. A 24.percben a semmiből megszerezte a vezetést a Felcsút. Az ifjú Szakály Péter kapott egy kiváló indítást, ő betört a tizenhatoson belülre s bevágta a Fradi kapujába. Góljának annyira örült, hogy sárga lappal jutalmazta a bíró. A 28.percben Varga szögletét Batik csúsztatta kapura, de egy védő beleért így jöhetett az újabb sarokrúgás. Az a védők könnyen felszabadították, de Varga újból betudott adni, Batik középen próbálta letenni lövésre, de egy védőn felpördült, végül a sérüléséből felépülő védő valahogy kapura tette s a kapufa tetejéről ment ki a labda. A 29.percben újabb gyors Fradi támadás végén Lovrencsics Balázs lőtt kiszorított szögből, Danilovics szögletre mentett. A 32.percben a tizenhatos sarkánál olyan 18-19 méterre a kaputól szabálytalankodtak Lovrencsics Balázzsal így jöhetett az újabb Varga szabadrúgás. Beívelése különösebb veszélyt nem jelentett, igaz Gera eltűnt a tizenhatoson belül egy védő szorításában. Majd egy gyors Puskás-kontra végén Batik az utolsó pillanatban mentett szögletre. A 36.percben kiváló labda találta meg Lovrencsicset a tizenhatoson belül ő letette Rui Pedronak lövésre, de a portugál nem talált kaput. A Andó-Szabónak kezdett kiesni a kezéből a meccs, mely Szakály eldobta a labdát s lapot elfelejtett adni neki. Közben a szakértő “újságírók” különböző cselezéses tanácsokkal látták el a focistákat. Ha pedig nem azzal foglalkoztak, akkor a bírót szidták… 41.percben újból kiváló helyről 17 méterről jöhetett szabadrúgással a Fradi, miután Gerával szabálytalankodott az exújpesti Heris. Varga állt a labda mögé ismét, s nagy erővel jobbal a kapu baloldalába lőtt. Ugye egyes hírek szerint nyár elején őt is szívesen látták volna Felcsúton. Varga egyébként egész nyáron csúcsformában játszik, a lettek ellen két gólt a dánoknak egyet lőtt, s mellette végig kiválóan játszott. Ma is. Pintér Attila érezve, hogy Szakály esetleg pirosat kaphat inkább lehívta játékosát. Igaz a korábbi debreceni középpályás húzta a lábát, tehát sérülés is lehetett a dologban. Bacelic-Grgic lépett így a pályára. Kezdett paprikás lenni a hangulat, előbb Márkvárt kapott sárgát szabálytalan becsúszásért, majd Rui Pedro is ugyanezért. A portugál egyébként megítélésem alapján gyengén is játszott, hiszen két nagy lehetőséget hagyott ki. Ezt a játékot a mellőzött Bognár István is bőven tudná hozni. Végül két perc hosszabbítás után a bíró lefújta az első félidőt, melyben a Fradinak voltak helyzetei, de a Felcsút egy elfutás után gólt szerzett, később pedig a zöld-fehéreknek sikerült az egyenlítés.

19985556_1843464319013399_2375491886807777280_n

Az új szerzemény Gorriarán harciasan játszott a Ferencvárosban (Ferencváros Instagram)

A második félidőre a csapatok csere nélkül jöttek ki, igaz már az első játékrészben egyet-egyet kénytelenek voltak elhasználni sérülés miatt. Az 50.percben pattant fel először a második félidőben a hazai publikum, miután Poór Patriknak reklamáltak sárgalapot, aki Bőle Lukáccsal szemben volt szabálytalan. Az 52.percben Rui Pedro végre mutatott valamit focista tudásából kötényt adott egy Puskás játékosnak, mely így tökéletes volt Gorriaránnak ő indította Lovrencsics Balázst, a csatár meglódult, de Heris beérte, így nem lett nagyobb helyzet. Igaz a bíró kirúgást ítélt… Az 53.percben Koch kapott sárgát, a németnek innentől vigyáznia kellett, míg Radót a szintén exfradista Diallo váltotta.Az 55.percben Varga lőtt 30 méterről, de Danilovics előre vetődve védett. Ekkor én azon mosolyogtam, hogy az enyhén kövér “újságíró”, elmutogatta kézzel, hogyan kellett volna lőni. Nem hiába, aki tud az tud. Mégiscsak ingyen jár meccsre, az egyik legjobb helyre. A 60.percben Varga helyére Moutari állt. A Fradi legjobbja volt a szélső… A 63.percben Heris két kézzel húzta vissza Lovrencsics Balázst, a bíró szabadrúgást fújt, s még az exújpesti játékos volt felháborodva… A felcsúti csapat jól zárta a területet, a Fradi támadók nem nagyon találtak rést a pajzson. A 68.percben Prosser helyére a szintén ex-mezőkövesdi Molnár Gábor is beállt. A Fradiba pedig Hajnal Tamás volt az utolsó csere ő Rui Pedrot váltotta. A 71.percben Molnár újból megszerezte a vezetést a Puskásnak, de szabálytalankodtak előtte Dibusszal, így a bíró nem adta meg. Ez egy jel volt a Fradinak, hogy figyelni kell, mert, a cserék is azt mutatták, Pintér Attila három pontért jött. A 77.percben Mevoungou szabálytalankodott Bőlével a jobb oldalon a tizenhatos előterében. Hajnal állt a labda mögé, de veszély nem lett belőle, lett volna egy veszélyesebb helyzet a begyűjtött labdából. Üresen a labdával kapu irányába futó Bőlét viszont megállította a játékvezető, mert Hajnal a földön feküdt. A rutinos középpályáshoz berohantak a mentősök, s hordágyon vitték le. A Fradi így emberhátrányban folytathatta. Majd nem sokkal később Lovrencsics Balázs is elkezdte a lábát húzni. Egy biztos, a felcsúti legények elég kemények volt a mai nap folyamán. A 87.percben Molnár lódult meg nagy elánnal a Fradi kapujának irányába, lövésébe Botka belevetődött, így szöglet lett belőle. Igaz épp, hogy a kapu mellett ment el a játékszer. A szöglet után kavarodás volt a Fradi tizenhatosán belül, de ahelyett, hogy előre vágta volna a védő, inkább kirúgta újból sarokrúgásra. Majd Koch és Dibusz nem értette meg egymást, Bacelic-Grgic rárontott a labdára, de a kapus javított. A 90.percben Lovrencsics Balázs lőtt nagy erővel 25 méterről, de nem talált kaput. A 91.percben Moutari sprintelt egy nagyot egy előrelőtt labdára, a nigeri elérte, de lövésébe egy felcsúti védő belevetődött. A sarokrúgást Bőle lőtte középre, Lovrencsics Balázs fejjel épp kapu mellé tette. A 93.percben Márkvárt lőtt 23 méterről kapásból, de gyengén a kapu fölé. A 94.percben Moutari kapott kiváló indítást, mely után a kapuba lőtt, apró szépséghiba, hogy lesen állt előtte, s így érvénytelen volt a gól. Majd Andó-Szabó kisvártatva lefújta a meccset, mely a második félidő végére elég jó kis találkozóvá alakult, igaz többen is súlyos sérülést szenvedtek, így Thomas Dollnak nehéz dolga lesz a dániai visszavágón, hiszen Leandro és Hajnal sem játszhat minden bizonnyal az eltiltott Koch mellett.

Ferencváros – Puskás Akadémia 1-1 (1-1)
Gól: Varga (42.p) ill. Szakály (24.p)
Sárga lapok: Batik (14.p), Rui Pedro (45.p), Koch (54.p) ill. Vanczák (8.p), Szakály (24.p), Márkvárt (45.p), Poór (49.p)

Ferencváros: Dibusz – Lovrencsics G., Batik, Leandro (Koch 15.p), Botka – Gera, Gorriarán – Bőle, Rui Pedro (Hajnal 69.p), Varga R. (Moutari 60.p) – Lovrencsics B. vezetőedző: Thomas Doll
Puskás Akadémia: Danilovic – Poór, Heris, Vanczák, Spandler – Márkvárt, Mevoungou – Prosser (Molnár G. 68.p), Szakály P. (Bacelic-Grgic 43.p), Balogh B. – Radó (Diallo 54.p) vezetőedző: Pintér Attila