Afrika-kupa: Kiesett a házigazda, Burkina Faso a csoportelső!

A 2017-es Afrikai Nemzetek Kupájának csoportköre az utolsó etapra fordult január 22-én este. Az A csoport küzdelmei a Bissau-Guinea – Burkina Faso és a Kamerun – Gabon összecsapásokkal zárultak, nézzük hát, miként alakultak a meccsek!

Afrikai Nemzetek Kupája, A csoport – 3. forduló:

BISSAU-GUINEA – BURKINA FASO 0-2 (0-1)
Helyszín: Stade de Franceville – Franceville; Vezette: B. T. Weyesa (etióp)
Gólok: Nakoulma (12′), B. Traoré (57′)
Sárga lapok: Soares (80′) ill. Ab. Traoré (7′), Kaboré (45+1′)

Bissau-Guinea: Jn. Mendes – Dabo, Soares, Rudinilson, Mamadu – Junior (Aldair 76′), Nanissio (L. Camara 64′) – Js. Mendes – Silva, Piqueti (A. Camara 65′), Mendy. Vezetőedző: B. Candé

Burkina Faso: Kouakou – Yago, Dayo, Koné, Coulibaly – Kaboré, Ab. Traoré – B. Traoré (Saré 78′), Al. Traoré (Touré 67′), Nakoulma – Bance (Bayala 59′). Vezetőedző: P. Duarte

2017-636207167648841669-884Bertrand Traoré megszerzi a csoportgyőzelmet Burkina Fasónak (fotó: english.ahram.org.eg)

Jobban kezdte a mérkőzést Burkina Faso, esélyeshez méltóan. Alain Traoré hamar betalálhatott volna, ám ő még nem járt sikerrel, kapu mellé lőtt. Azonban mindössze tizenegy percnyi játékidőre volt szükség a gólhoz, ugyanis egy ritkán látható, némileg komikus jelenetnek lehettünk szemtanúi: Rudinilson megpróbálta hazafejelni a labdát, de elfejelte azt Jonas Mendes kapus mellett, és ugyan még a gólvonalról sikerült mentenie egy védőnek, ezzel megakadályozva az öngólt, Nakoulma lecsapott a labdára és bevette a kaput. Vezetéshez jutott Burkina Faso, 0-1! A folytatásban is inkább a “Csődörök” irányítottak, helyzeteik is inkább nekik voltak. Ám a félidő végén azért csak eljutott lehetőségig Bissau-Guinea is, Piqueti lőhetett egy tetszetős szóló végén, de Kouakou fogta a próbálkozást. Burkina Faso vezetésével vonultak pihenőre a felek.

A második játékrész első komoly helyzete Burkina Faso előtt adódott, de Bertrand Traoré próbálkozását sikerült blokkolni. Majd az 56. percben óriási egyenlítési lehetőséget szalasztott el Guinea: José Mendes lőhetett közvetlen közelről, de az ő lövése is blokkot ért! Ezt pedig megbüntették a “Csődörök”, ugyanis egy perccel később Bertrand Traoré csodás befejezéssel vette be a piros mezesek kapuját, amellyel már 0-2 volt az állás, Burkina Faso pedig e pillanatban nemcsak továbbjutó, hanem csoportelső is volt!
Candénak így már nem maradt választása, mindent egy lapra feltéve kellett támadásra bírnia csapatát, és harcba is dobta a két Camarát, Abelt és Lassanát. Utóbbi helyzetbe is került, de közvetlen közelről képtelen volt bevenni a Burkina Faso-i kaput! Maradt a 0-2, egyre inkább fogyatkoztak Guinea esélyei… A 80. percben a csereként beállt Aldair is lőhetett, de Kouakou a helyén volt ismét csak.
Végül Burkina Faso megőrizte két gólos vezetését, és ezzel nemcsak a csoportból verekedte tovább magát, de meg is nyerte a kvartettet!

KAMERUN – GABON 0-0
Helyszín: Stade d’Andongdjé – Libreville; Vezette: D. Bennett (dél-afrikai)
Sárga lapok: Siani (18′)

Kamerun: Ondoa – Fai, Teikeu, N’Koulou, Oyongo – Siani, Ngadeu-Ngadjui – Moukandjo – Salli (Zoua 76′), Bassagog (Aboubakar 83′), Tambe (Ekambi 83′). Vezetőedző: H. Broos

Gabon: Ovono – Palun (Kevyn 73′), Appidangoye, Ecuele Manga, Zé Ondo (Wachter 57′) – Biyogo Poko, Ndong, Nguali, Bouanga – Evouna (Mbingui 78′), Aubameyang(c). Vezetőedző: J. Camacho

2062Nem bírt egymással Kamerun és Gabon (fotó: Guardian)

Kamerun és a házigazda Gabon mérkőzésén égetőbb szüksége volt a három pontra utóbbinak, hiszen a sárga-kékek még nem nyertek meccset a tornán, két döntetlennel álltak az utolsó forduló előtt.
Pörgősen is indult az összecsapás, bekezdett Gabon, és az első percekben kapujához szegezte a kameruni csapatot. Bouanga rúghatott volna gólt, de lökete elrepült a kapu mellett. Nagyjából negyed óra kellett a “Szelídíthetetlen Oroszlánoknak”, hogy kijöjjenek a szorításból, és Teikeu veszélyes fejesével jelezték is a zöld mezesek, hogy nem kívánnak kikapni. A 21. percben ismét Gabon villant, pontosabban megint Bouanga, aki szabadrúgásból kísérelte meg bevenni Ondoa kapuját, de a kameruni kapus óriásit védett! A félidő második részére alaposan leült a meccs, kiegyenlített állóháború alakult ki belőle. Egyik csapat sem tudott döntően fölénybe kerülni, így szünetre gól nélküli döntetlennel vonultak a csapatok.

A második félidő első valamire való lehetősége Kamerun előtt adódott, Siani lőtt távolról a kapu mellé. Gabon nem találta a fogást ellenfelén, nagyon nehezen ment a helyzetek kialakítása, még Aubameyang sem igazán jutott lövésig. A 63. percben ismét szabadrúgás után volt esélye Gabonnak, azonban a Bouanga – Ondoa csatát ismét utóbbi nyerte, ugyanis parádés védést mutatott be a kameruni hálóőr! Bajban voltak a “Párducok”, ugyanis a gól nélküli döntetlen kiesést jelentett számukra, márpedig a kameruni védelem N’Koulou vezérletével jól állt a lábán, és nem engedte érvényesülni a hazai támadókat. Jöttek is a támadócserék, a jobb bekk Palunt váltotta Kevyn a 73. minutumban, de ő se hozta meg az átütőerőt a gaboniak játékába. Ám a 94. percben mégis csak kapott egy kis drámai színezetet a meccs, ugyanis Bouanga eltalálta a kapufát, de a labda kifelé pattant! Bármivel is próbálkozott José Antonio Camacho együttese, Kamerun állta a sarat, és végül megőrizte a döntetlent, amellyel 2. helyen továbbjutott. Gabonnak nem sikerült továbbjutnia, házigazdaként elvéreztek a csoportkör során…