Huszonegy éves a mini torna – Konföderációs történelem

Idén nyolcadik, a FIFA égisze alatt 6-ik alkalommal rendezik meg a Konföderációs kupát, amely a világbajnokság főpróbája, de nem volt ez mindig így.

1992-ben Szaúd-Arábiában indult el a sorozat, akkor még Fahd Király kupa néven, négy együttes részvételével. Az évek során a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség is felfigyelt a rendezvény népszerűségére, és presztízsére, így „védnöksége” alá vonta. ’92 után három évvel ugyancsak az arab ország rendezte, majd 1997-től a FIFA vette át a rendezési jogokat. És ekkor kapta a Konföderációs Kupa elnevezést. Az első ilyen torna még négy, majd hat, végül nyolccsapatosra bővült. A nyolc válogatott úgy jön össze, hogy a hat kontinensbajnok, a világbajnok, illetve a rendező ország vesz részt rajta. Az eredetileg kétévente megrendezett sorozatot 2005-től mindig négyévente bonyolítják, amolyan világbajnokság-főpróbaként. Amennyiben a kontinensbajnok egyben a világbajnok is, – jelen esetben Spanyolország – akkor a kontinensbajnokság döntőse szerez indulási jogot a kontinensbajnok győztese jogán. Így állhatott elő 2005-ben az a helyzet, hogy Brazília volt az aktuális világbajnok, míg a rendező Németország a világbajnoki döntős, ezért végül a Copa America ezüstérmese, Argentína vehetett részt még a Konföderációs Kupán.

Brazília itt is listavezető a győzelmek számában

A Selecao története során háromszor nyerte meg a trófeát, egyszer végzett második helyen, míg egyszer a negyedik lett, így tehát a ma kezdődő viadalon a negyedik címére hajt, míg Spanyolország az Európa bajnoki serleg és a világbajnoki diadal után megszerezheti a harmadik legrangosabb kupát.

Pillanatképek és emlékek

Megannyi felejthetetlen pillanat fűződik a tornasorozathoz, most ezekből idézünk fel néhányat.

Rögtön ami beugrik, az a 2003-as torna Kamerun – Kolumbia találkozó 73. perce. Ekkor Kolumbia támadott, miközben a kezdőkörben az egyik kameruni futballista, az akkor 28 esztendős Marc-Vivien Foé egyszer csak elterült a gyepen. Azonnal rohantak az orvosok, de sajnos a 64-szeres válogatott játékos életét már nem tudták megmenteni. A futballvilág egy emberként döbbent meg, és gyászolta a sportolót.

A másik már a négy esztendővel ezelőtti finálé, ahol az Egyesült Államok majdnem meglepte a címvédőt. Bob Bradley legénysége ugyanis kétgólos előnyre tett szert, amit csak a hajrára tudott megfordítani Brazília.

A torna statisztikáihoz tartozik még, hogy a legeredményesebb játékos a Corinthiansban futballozó Ronaldinho, aki ezúttal nem tudja tovább növelni kilenc gólját, hiszen kimaradt Luiz Felipe Scolari keretéből.